Sunmax Neden Sunmax?ReferanslarKataloglar KVKK FacebookTwitterInstagramYoutubeE-Mail English   
Yan Ürünler / Isı Pompaları
Isı Pompaları

 

Isı pompası nedir?

Isı pompası çevrede var olan düşük dereceli enerjiyi alarak ısıtma amacıyla yüksek dereceye çevirir.Isı pompası verimliliği normalde sistemin performans katsayısı ile ilişkilidir ve bu katsayı karakteristik olarak 3 ile 5 oranındadır.Diğer bir deyişle yenilenebilir kaynaktan ısı elde ederken 1 kw elektrik kullanarak 3 kw ve 5 kw arasında ısı elde edilir.Bu nedenle ısı pompası sıvı yakıtlı kazanlardan 3 ile 5 kat daha etkili ve en soğuk kış mevsiminde bile konut ısıtmaları için çok daha etkili ev ekonomiktir.Bu ısıtma sisteminin karşı konulamaz popularitesinin artması soğuk iklime sahip bölgelerde çok başarılı bir şekilde uygulanabilmesindendir.Günümüz dünya pazarında milyonlarca ısı pompası Maksimum tasarruflu ısı üretim için kullanılmakta olup sistemin açık karlılığı karşısında bu ihtiyaç gün geçtikçe artmaktadır.

 

 

Çalışma Prensibi

Isı pompası teknolojisi buzdolapları ve klimalarda kullanılan aynı mekanik prensiple çalışmakta olup sıcak su elde etmek için tasarlanmıştır. Isı pompası ısı elde etmek için etrafta bulunan hava su ve nemi kullanılır ve bunu ısı pompası buharlaştırıcısı içerisinde sıcak düşük basınçlı likit dondurcuya aktarır, sıvıyı buharlaştırır. Daha sonra dondurucu kompresore pompalanarak basınç artırılır dolayısı ile ısıda artar. Isıtılmış gaz daha sonra yoğuşturucu sıcak pompaya geçer. Mevcut ısı sayesinde sıvı bölümündeki su ısıtılmış olur. Akışkan dondurucu daha sonra genişleme vanalarından geçerek basıncı düşürülür ve sirkülasyon bu şekilde başlar ve devam eder.

 

 

Isı Pompasının Kullanımı

Isı pompaı doğal olarak temiz,güvenilir ve temel olarak su ile hava teknolojisi kullanılır. Bunun yanında bizim hava ile su sistemimiz her iki yönteminde en iyi teknoloji olduğunu ve havanın ısı kaynağı olarak kullanılmasını öngörür.Düşük yatırım maliyeti,emisyon serbestisi,kolay kurulum ve bakım gerektirmemesiyle su tabanlı ısıtma sisteminin en konforlusudur.

 

Kullanım Alanları

Ev, otel, yurt ısıtma ve sıcak su hazırlama sistemleri,Açık ve kapalı yüzme havuzlarında kullanılmaktadır.

pitikare